Esenciálne oleje v kúpeli. Na čo si dať pozor?

Esenciálne oleje v kúpeli. Na čo si dať pozor?

Aj vám napadlo si spríjemniť kúpeľ svojou obľúbenou vôňou? Prečo si nenakvapkať pár kvapiek do vane plnej horúcej vody, veď sa oleje v nej určite rozriedia.

 

Prečo to tak nefunguje?

Esenciálne oleje odpudzujú vodu a preto sa len ťažko rozriedia s vodou. Väčšinou ostanú plávať vo forme kvapiek na hladine vody.

 

Prečo to môže byť problém?

Ak si so sebou stiahnete jednu z týchto kvapiek, priľne vám k pokožke. Keďže sa pod vodou nevie odpariť esenciálny olej do vzduchu, pokožka absorbuje plnú dávku esenciálneho oleja. V prípade 100% esenciálnych olejov to môže byť množstvo, ktoré vám už môže spôsobiť v lepšom prípade podráždenie, v horšom prípade alergiu. Typickými príznakmi sú začervenanie, svrbenie, pálenie a môžu trvať aj niekoľko dní.

Na porovnanie pri aplikácii esenciálnych olejov na pokožku (vždy len správne nariedené) sa do pokožky dostane len približne 7% esenciálneho oleja a zvyšok sa odparí do vzduchu. Preto potom pokožka tak príjemne vonia. V prípade aplikácie neriedeného oleja do kúpeľa dostanete do pokožky 14x vyššiu dávku, čo môže byť nebezpečné.

 

Aký je správny postup?

Na zmiernenie koncentrácie esenciálneho oleja je ho potrebné vopred zriediť s iným rastlinným olejom, napríklad argánovým, mandľovým, šípkovým, atď. V prípade, že chcete použiť menej mastný olej, odporúčame jojobový. Ďalšími alternatívami na rozpustenie je kokosovaný frakcionovaný olej, Solubol, Natrasorb, Polysorbate 20 alebo 80, poprípade peny do kúpeľa. Pri penách do kúpeľa buďte však opatrný, nakoľko už môžu obsahovať esenciálne oleje a tým pádom by ste mohli pridaním ďalšieho množstva esenciálneho oleja prekročiť bezpečnú koncentráciu.

Odporúčaný pomer je 5-10 kvapiek na 15 ml rastlinného oleja.

V prípade, že si pridávate do kúpeľa aj rôzne soli ako napríklad Sódu bikarbónu, Epsomskú soľ, Himalájsku soľ, stále platí, že ak chcete do nich pridať esenciálne oleje, tak jedine vopred rozriedené v rastlinnom oleji. Inak nepríde k rozpusteniu esenciálneho oleja a môžete si privodiť podráždenie alebo alergickú reakciu.

 

Čo robiť v prípade podráždenia alebo alergie na esenciálne oleje po aplikácii na pokožku?

Neaplikujte žiadne ďalšie esenciálne oleje na postihnuté miesto. Ani tie, s ktorými máte dobrú skúsenosť

Odstráňte odev, ktorý prišiel do styku s esenciálnym olejom

Jemne umyte pokožku neparfémovaným mydlom a oplachujte pod vodou aspoň 10 minút

Umožnite prístup vzduchu k postihnutému miestu, aby sa zvyšok oleja mohol odpariť. V žiadnom prípade nevystavujte postihnutú pokožku na priame slnko

Môžete aplikovať vlažnú kašičku z vody a ovsených vločiek najmä v prípade postihnutia väčšej plochy pokožky. Po 10 minútach aplikácie zmyte vlažnou vodou. Malo by prísť k upokojeniu pokožky.

Môžete použiť mierny kortikoidný krém. Pri aplikácii ale existuje riziko vzniku alergickej reakcie ako by malo byť popísané v letáku k liečivu

Antihistaminiká podané vnútorne môžu pomôcť zmierniť svrbenie. Nikdy nepoužívajte antihistaminiká priamo na pokožku, pretože existuje riziko vzniku kontaktnej dermatitídy

Vyhľadajte odborné ošetrenie, poprípade pohotovosť v prípade, že vám príznaky pretrvávajú dlhšie obdobie alebo sa zhoršujú

 

Záleží na výbere esenciálneho oleja?

Určite si dajte pozor na esenciálne oleje, ktoré sa neodporúčajú vôbec alebo len vo veľmi nízkych koncentráciách ako sú Škorica, Konárnik, Oregáno, Tymián, Klinček, Jasmín absolute, Citrónová tráva, Ylang-Ylang a Medovka.

V prípade, ak použijete niektoré esenciálne oleje ako Figový absolute, Verbena, Tagette, olej z mandarinkových listov, Bergamot, Rascový olej, Limeta, Citrón, Grapefruit, tieto môžu spôsobiť fototoxickú reakciu pokožky pri vystavení na slnku. Reakcia sa môže dostaviť aj po 12 hodinách od styku esenciálneho oleja s pokožkou. Nakoľko ide o veľmi nepríjemnú reakciu s dlhotrvajúcimi následkami, odporúčame sa vyhnúť slneniu po kúpeli v týchto olejoch.


Ak dodržíte bezpečnostné pokyny, v tomto prípade vám už hrozí jedine riziko pošmyknutia sa vo vani :)


Zanechať komentár

Prosíme o zhovievavosť, keďže komentáre sú odsúhlasované pred publikovaním