Máme otvorené. Pýtate sa: "Ok, ale prečo by ma to malo zaujímať?"

Máme otvorené. Pýtate sa: "Ok, ale prečo by ma to malo zaujímať?"

 

Vitajte!
Welcome!
Willkommen!
Bienvenido!

Ak ste si položili otázku z nadpisu, zrejme patríte do jednej z týchto troch skupín:

 • Už mám svojho obľúbeného dodávateľa, či už ide o DoTerra, Young Living, atď.
 • Nemám svojho vybraného dodávateľa, kupujem podľa potreby a ponuky
 • Som úplný začiatočník s esenciálnymi olejmi

V nasledujúcich pár riadkoch sa vám budeme snažiť dať odpoveď, prečo práve naša ponuka by mohla byť pre vás zaujímavá.

 

Krátko o esenciálnych olejoch

Prv, než sa pustíme do detailov, povedzme si v rýchlosti, čo sú to vlastne esenciálne oleje. Existuje veľa definícií ako napríklad táto z wikipédie:

Esenciálny olej je koncentrovaná hydrofobická tekutina obsahujúca volatilné (pri bežných teplotách prichádza k rýchlemu vyparovaniu) chemické zložky pochádzajúca z rastlín. Zdroj: wikipedia

Z tejto definície vyplýva viacero faktov. Slovo hydrofobická znamená, že odpudzuje vodu. V praxi to znamená, že ak kvapnete esenciálny olej do vody, bude v nej viditeľný. To znamená, že sa nerozpustí vo vode ako napríklad cukor alebo soľ. Z toho pre nás vyplýva dôležitý poznatok pre aplikáciu. Pokiaľ si budete chcieť pripraviť vlastnú zmes z esenciálnych olejov, pre dokonalé splynutie budete musieť použiť niečo iné ako vodu. Najčastejšie sa esenciálne oleje miešajú s tzv. nosnými olejmi (z angličtiny carrier oils), ako sú napríklad jojobový, argánový, kokosový alebo mandľový olej. Alternatívou k nosným olejom môže byť čistý alkohol, v ktorom sa esenciálne oleje dokonale rozpustia. Typickou aplikáciou je príprava parfumov.

Volatilná znamená, že pri bežných teplotách prichádza k relatívne rýchlemu vyparovaniu do ovzdušia. Tento fakt má svoju pozitívnu, ale aj negatívnu stránku. Tá pozitívna je, že vôňa esenciálneho oleja relatívne rýchlo prevonia celú miestnosť. Na druhej strane vyparovaním stráca esenciálny olej svoje účinné látky. Preto je nesmierne dôležité zakúpiť čerstvo vyrobený esenciálny olej a následne ho správne skladovať. Rady ako na to nájdete pod podpisom každého oleja z našej ponuky. Hlbšiu analýzu podloženú vedeckým výskumom si predstavíme v niektorej z budúcich častí nášho blogu.

Chemické zložky sú alfou a omegov každého kvalitného esenciálneho oleja. Každá zo zložiek má svoje špecifické účinky na ľudský organizmus. Každý esenciálny olej ich obsahuje niekoľko a každý kvalitný dodávateľ by ich mal uvádzať v popise aj s percentom z obsahu. V princípe ide o jediný objektívny ukazovateľ ako porovnať esenciálne oleje. Zložky sa najčastejšie identifikujú pomocou plynového chromatografu (GC - Gas Chromatograph) buď v internom alebo externom laboratóriu. Ide o jednu z dôležitých informácií z tzv Certifikátu o analýze (CoA - Certificate of Analysis).

 

Na čo si dať pozor pri nákupe esenciálnych olejov?

Ako sa rozhodovať pri výbere svojho predávajúceho? Kritériá sú pomerne jasné, avšak ich dôležitosť si už každý musí určiť sám podľa svojich osobných preferencií.

Kvalita

  Čo vlastne znamená kvalita esenciálneho oleja? Odpoveď na túto otázku nám dala z časti definícia esenciálneho oleja. Pre úplnú zrozumiteľnosť si ešte v jednoduchej forme zopakujeme hlavné body na ktoré si dať pozor u svojho predajcu:
  • Jasné stanovisko, že ide o 100% ničím neriedený esenciálny olej (silicu)
  • Žiadne pridané nosné oleje
  • Jasne vymenované chemické zložky a percentuálne zastúpenie najvýznamnejších
  • Dátum destilácie/extrakcie esenciálneho oleja - minimálne na obale
  • Optické a refrakčné parametre daného oleja

   Na záver len malá poznámka. Každá várka esenciálneho oleja je unikátna. Vlastnosti oleja primárne určuje vstupná surovina a jej kvalita. Ďalšími faktormi sú podnebie, ročné obdobie zberu, pôda, zrážky a podobne. Preto aj esenciálny olej od toho istého výrobcu môže mať v čase jemne iné vlastnosti. Nie je to nič výnimočné a práve to potvrdzuje unikátnosť prírody, ktorá stvorila daný olej. Pre ilustráciu si to môžeme predstaviť ako rôznu chuť vína v jednotlivých ročníkoch. Aj keď sa jedná o tú istú rastlinku, rodiacu na tom istom mieste, pri takmer úplne rovnakej starostlivosti, výsledný ročník vína je vždy unikátny.

   Čerstvosť

   Nakoľko sú esenciálne oleje volatilné, ich čerstvosť je kľúčová pre zachovanie svojich vlastností. Pre zabezpečenie čerstvosti je dôležité:
   1. Poznať dátum výroby esenciálneho oleja. Časom každý esenciálny olej stráca svoje účinné látky, poprípade oxiduje, čo môže zvyšovať pravdepodobnosť negatívnych vedľajších účinkov.
   2. Balenie by malo byť v tmavej sklenenej fľaštičke. Je to najmä z dvoch dôvodov. Prvým je, že sklo neuvoľnuje do oleja žiadne nežiadúce látky, ako je to v prípade plastových obalov. Za druhé svetlo výrazne urýchľuje oxidáciu zložiek esenciálneho oleja a tým ho znehodnocuje.
   3. Dôraz na správne skladovanie. Potvrďte si, že esenciálny olej bol skladovaný pri správnej teplote. Tak ako svetlo pôsobí negatívne na zložky esenciálneho oleja, tak aj vyššia teplota znehodnocuje a degraduje účinné chemické zložky.

    Cena

    Cena sa odvíja od rôznych faktorov. Jedným z nich je aj obchodný model spoločnosti, ktorá oleje predáva. Ak ide o tzv multi level marketing (MLM), predávajúca firma musí uspokojiť niekoľko úrovní sprostredkovateľov, pričom každému musí poskytnuť zaujímavú a motivačnú províziu. Príkladom je vstupná cena oleja 10 EUR. Pri piatich stupňoch sprostredkovania pri 30% provízii sa konečná cena pre zákazníka vyšplhá až na 37 EUR. V klasickom veľkoobchodnom modeli ide zväčša o jeden, maximálne dva medzistupne, čo spôsobuje, že konečná cena pre zákazníka môže byť oveľa príjemnejšia. My sme radi, že medzi nami a výrobcom oleja nie sú žiadne ďalšie medzistupne a preto vieme ponúkať vysoko kvalitné esenciálne oleje za podstatne výhodnejšie ceny ako práve MLM modely.

     

    Krátko o pôvode našich olejov

    Náš príbeh začal pri návšteve hlavného mesta Indie, Delhi. Všadeprítomná ajurvéda nás inšpirovala natoľko, že sme sa zamerali na v Európe ešte stále nie veľmi rozšírené esenciálne oleje. Tie bolo v Delhi doslova cítiť na každom kroku a boli dostať takmer v každom obchode s koreninami. Samozrejme, že kvalita týchto olejov bola rôzna a cena nie vždy kopírovala kvalitu.

    Na druhú návštevu sme sa už poriadne pripravili. V predstihu sme pooslovovali najzaujímavejších výrobcov esenciálnych olejov a dohodli si stretnutia, aby sme sa na vlastné oči presvedčili o kvalite jednotlivých výrobcov. Domov sme si potom doniesli vzorky esenciálnych olejov od jednotlivých výrobcov, aby sme vybrali najkvalitnejšieho z nich, ktorý nerobí kompromisy v kvalite a čerstvosti olejov.

    Veríme, že sa nám práve takého výrobcu podarilo nájsť a po vzájomnej dohode o spolupráci sme rozbehli prípravy na spustenie predaja na Slovensku. Rozhodli sme sa Vám priniesť to najlepšie zo sveta esenciálnych olejov.

    Dávame si veľký pozor, aby náš dodávateľ vedel zaručiť že:

    • Každý olej je analyzovaný plynovým chromatografom a sú dostupné všetky informácie o destilácii/extrakcii danej várky
    • Všetky produkty sú 100% prírodné, bez akýchkoľvek prímesí, bez pesticídov, bez obsahu alkoholu a panenské
    • Spôsob nákupu základných surovín je len od schválených producentov a zaručuje plnenie kvalitatívnych štandardov

     Krátke video priamo z továrne nášho dodávateľa:

      

      

     Veríme, že si v našej ponuke nájdete, čo hľadáte a stanete sa našimi spokojnými zákazníkmi!

     Váš tím IneVita.sk 

      

      


     Zanechať komentár

     Prosíme o zhovievavosť, keďže komentáre sú odsúhlasované pred publikovaním